Aşırı Cinsel İstek (Hiperseksüalite)

/ cetad.org.tr

Aşırı cinsel istek nedir?  
Cinsel isteğin kişiye sıkıntı oluşturacak veya sosyal ve tıbbi sorunlara yol açacak düzeyde yineleyici cinsel davranış, cinsel fantezi ve cinsel etkinliklere girme dürtüsünün olmasıdır. Bu durumda cinsel istek ve aktivite kontrolden çıkarak sosyal, psikolojik, fiziksel ve adli sorunlara yol açabilir.

Aşırı cinsel istekte masturbasyon artar mı?
Aşırı cinsel istekte her türlü eşli ve eşsiz cinsel aktivitede artışla kendini gösterebilir. Masturbasyonun yanı sıra pornografi, sanal seks, telefonda seks gibi tiplari de görülebilmektedir.

Aşırı cinsel istek hormon bozukluğundan mı kaynaklanır?
Azalmış cinsel istek bazı durumlarda testosteron düzeyindeki düşüklükle ilişkili olsa da, artmış cinsel istek ile testosteron düzeyindeki artış arasında bir bağlantı olduğu düşünülmemektedir.

Fiziksel hastalıklar aşırı cinsel isteğe yol açar mı? 
Evet bunama, Parkinson hastalığı, sara hastalığı, beynin ön kısımlarının işlevinin kafa travması vb nedenlerle bozulması gibi durumlara artmış cinsel istek, bazen de buna bağlı davranış bozuklukları eşlik edebilir.

Aşırı cinsel istek sadece erkeklerde mi görülür?
Hayır, her iki cinsiyette de görülür, ancak erkeklerde daha sıktır. Erkek/kadın oranının 3/1 olduğu düşünülmektedir.

Aşırı cinsel isteğinin zararları neler olabilir?
Aşırı, kontrolden çıkmış cinsel aktivite cinsel yolla bulaşan hastalıklar, AİDS, istenmeyen gebelikler, adli sorunlar, ilişkiyi veya evliliği sürdürme güçlükleri, aile içi şiddet vb bir çok istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Ayrıca sosyal yaşamda ve iş yaşamında da zorluklarla karşı karşıya kalınabilinir.

Aşırı cinsel isteğe başka psikiyatrik hastalıklar eşlik eder mi?
Evet, depresyon, manik depresif hastalık, alkol ve madde bağımlılığı, sosyal fobi, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve daha bir çok psikiyatrik bozukluk aşırı cinsel istekle ilişkili olabilir.

Aşırı cinsel isteğin tedavisi var mı?
Çeşitli psikiyatrik ilaçlar ve psikoterapi faydalı olabilir. Ancak öncelikle bir psikiyatrist tarafından muayene edilmeli ve eşlik eden diğer psikiyatrik ve fiziksel hastalıklar açısından ayrıntılı değerlendirme şarttır.

Aşırı cinsel istek fiziksel sağlığa zarar verir mi?  
Aşırı cinsel istek korunmasız, rastgele, çok eşli cinsel ilişkilere neden oluyorsa cinsel yolla bulaşan hastalıklara sebep olarak fiziksel sağlığa zarar verebilir.

Aşırı cinsel istek ruhsal sağlığı bozar mı? 
Aşırı cinsel isteği kontrol etmekle ilgili güçlükler bir başka ruhsal hastalığın sonucu olabildiği gibi kendileri de depresyon, kaygı bozukluğu vb ruhsal bozukluklara yol açabilir. 

Aşırı cinsel istek kısırlık yapar mı? 
Hayır, doğrudan yapmaz. Ancak aşırı cinsel istek korunmasız, rastgele, çok eşli cinsel ilişkilere neden olursa cinsel yolla bulaşan hastalıklar yoluyla dolaylı olarak kısırlığa neden olabilir.